četrtek, 18. april 2013

NAVODILA ZA IZDELAVO HERBARIJA:

NABIRANJE RASTLIN
  1. Izberi dinamičen teren s čim večjo višinsko razliko. Tako boš imel večjo pestrost.
  2. Naberi vsaj 20 različnih rastlin (ne več kot 40) iz najmanj 5 različnih družin (npr. Metuljnice, Rožnice…) Ne nabiraj rastlin, ki jih ne misliš uporabiti. Izogibaj se nabiranju redkih in ogroženih vrst. Podatki o njih so zbrani v »Rdečem seznamu«. V herbariju naj ne bo gojenih vrst (vrtnih in parkovnih).
  3. Primeren čas za nabiranje je od konca aprila, ko zacvetijo poleg že splošno znanih spomladanskih vrst še druge rastline. Rastline naj bodo v razcvetu, zelišča ali polgrmičke nabiramo cele (korenina – očisti, steblo, list, cvet), pri grmih in drevesih pa natrgamo le poganjke s cvetovi. Lahko nabereš tudi praprotnice. Uporabi lopatko ali motiko, lahko pa uporabiš star nož z močnim rezilom.
  4. Nabrane rastline (lahko več primerov iste vrste) naj se čimmanj osušijo. Spravi jih v terensko PVC vrečko, lahko jih vložiš med pole časopisnega papirja (bolj zamudno) ali pa  v kartonasto škatlo. Zapiši si podatke, ki jih boš potreboval-a za izdelavo etikete.
DOLOČANJE VRSTE IN DRUŽINE
  1. Rastline določi s slikovnimi določevalnimi ključi. Preveriš jih lahko tudi na internetu. Ključ si lahko sposodiš v kabinetu, a le za dan ali dva. Če želiš se lahko preizkusiš tudi z Malo Floro Slovenije, ki si jo lahko sposodiš za dlje. Enako velja za lupe, pincete, britvice…
IZDELAVA HERBARIJA
  1. Prešanje: rastline posuši med polami časopisnega papirja, ki ga obtežiš s težkimi knjigami (cca 10 kg). Sušilni papir menjaj, da se rastline čim hitreje posušijo in ohranijo lepše barve. Ko rastline vlagaš, pazi, da so čim lepše položene in niso zmečkane. Občutljive dele (npr. velike cvetove) lahko obložiš z listi toaletnega papirja, da se lepše posušijo in se ne prilepijo na sušilni papir. Rastline se večinoma posušijo v enem tednu.
  2. Rastlina naj bo cela. Če je prevelika, jo razreži ali prelomi. Pritrdi jo na polo tršega papirja, ki naj ne bo večja od A3.  Najprimernejši način je s papirnatimi trakovi, ki jih na koncu namažeš z lepilom, ne smeš pa lepiti s selotejpom.
  3. Rastline v herbarij razvrsti po abecedi družin, pri čemer naj bodo rastline znotraj družin tudi razporejene po abecedi. Naredi si večjo zalogo rastli, v herbarij daj pa le tiste, za katere si prepričan-a, da so pravilno določene.
  4. Vsak list mora imeti etiketo na kateri je zapisano latinsko (ležeče) in slovensko ime vrste in družine, kraj rastišča, opis rastišča, datum nabiranja in ime ter priimek nabiralca (lahko jo oblikuješ po svoje). Vsaka herbarijska pola naj bo tudi podpisana.
 včasih so rastline tudi natančno narisali, danes pa fotografiramo makro …



Tussilago farfara
Navadni lapuh

Asteraceae
Nebinovke

Zgornja Bela
ob poti

31. 3. 2007

Erika Sonder
 


  1. Priloži seznam rastlin v herbariju.
  2. Izdelaj naslovnico, lahko tudi platnice herbarija.
  3. Rastline v herbariju morajo biti iz tekočega leta.

OCENA
Ocena herbarija je lahko max. 10 točk. Če karkoli manjka pa ustrezno število manj.



 ŽELIM TI VELIKO SPREHODOV PO NARAVI IN SEVEDA VELIKO USPEHA.